Naugarduko pilis ir Viešpaties Atsimainymo bažnyčia
Šiame mokomajame objekte susipažinsime su Naugarduko pilimi ir Viešpaties Atsimainymo bažnyčia.
Naugarduko miestas, įkurtas XII a., nuo XIII a. priklausė Lietuvai. Manoma, kad jame XIII – XIV a. kartais gyvendavo Lietuvos valdovai. Dėl Naugarduko kontrolės besikurianti Lietuvos valstybė varžėsi su Haličo – Voluinės kunigaikščiais, miestą skirtingais laikais bandė užkariauti ir Aukso orda, ir Vokiečių ordinas. Naugardukas neretai laikomas išskirtiniu miestu.
Istorikas Artūros Dubonis apie Naugarduko miesto išskirtinumą
1408 m. Naugarduko pilyje vyko Vytauto ir Jogailos pasitarimas dėl būsimo žygio, pasibaigusio Žalgirio mūšiu, į Vokiečių ordino žemes. Net ir po Žalgirio mūšio Naugarduko pilis buvo stiprinima ir rekonstruojama, nes Naugarduką, jame esančią pilį ir miesto apylinkes bandė pulti Krymo totoriai, tačiau LDK pajėgos atsilaikė. Tuo metu pilyje rinkdavosi bajorų seimeliai. Dėl XVII a. vykusių karų su Maskva metu pilis smarkiai buvo apgadinta. Po XVIII a. vid. pilį nusiaubusio gaisro, jos reikšmė pradėjo mažėti.
XX a. pradžioje iš Naugarduko pilies buvo likę tik pamatų likučiai ir du bokštai (iš septynių). Po Antrojo pasaulinio karo pilies teritorijoje buvo vykdomi archeologiniai kasinėjimai. XXI a. Baltarusijos restauratoriai išlikusios bokštus konservavo. Šiais laikais Naugarduko pilis Baltarusijoje dažnai vadinama Mindaugo pilimi. Tačiau nėra žinių, kad Mindaugas būtų gyvenęs ar bent lankęsis Naugarduke. Tai Motiejaus Strijkovskio XVI a. parašytas neargumentuotas spėjimas interpretuojant legendas. Lietuvos istorikai idėjas apie Mindaugo gyvenimą Naugarduke atmeta.
Lietuvos gynybinių įtvirtinimų sistema XVI a.
Gardino pilis
Gardino pilis pastatyta XI–XII a. sandūroje. Dėl buvimo patogioje geografinėje padėtyje, valdyti pilį skirtingais laikotarpiais norėjo įvairios valstybės. 1392 m., padedamas Vokiečių ordino, pilį užėmė Vytautas. 1398 m. pilis sudegė. Po pilies atstatymo, joje kartais gyveno LDK, vėliau ir ATR valdovai. Senosios pilies vietoje Vytautas įkūrė gotikinio stiliaus tvirtovę, kurią sudarė Aukštutinė ir Žemutinė pilys. XV a. amžiuje Žemutinė pilis išplėsta ir paversta valdovų rūmais. Ilgainiui dėl kilusių gaisrų ir karų pilis buvo apleista. Atsilaikiusioje Žemutinėje pilyje, dar vadinamoje Naująja ar Karališkąja, nuo 1678 m. rinkdavosi kas trečias ATR Seimas. Žemutinėje pilyje taip pat buvo patvirtintas antrasis ATR padalijimas. Rusijos imperijos okupacijos laikotarpiu, pilyje buvo įrengtos kareivinės, kalinti 1830 – 1831 m. ir 1863 – 1864 m. sukilimo dalyviai. Šiuo metu Gardino pilyse įkurtas istorijos ir archeologijos muziejus.
Kauno pilis
Kauno pilis – tai seniausia išlikusi mūrinė pilis Lietuvoje. Rašytiniuose šaltiniuose ji minima dar nuo 1361 m. Aplink pilį pradėjusi kurtis gyvenvietė tapo Kauno miestu. Po Žalgirio mūšio pilies reikšmė sumažėjo. 1549 m. LDK valdovas Žygimantas Augustas užrašė pilį Barborai Radvilaitei. Tuo metu pilis ir jos apylinkės buvo itin puoselėjamos. XVII a. pilis buvo apgriauta, kiek vėliau ir apleista. Tarpukariu pilies griuvėsius pavyko konservuoti. XXI a. pilis buvo dalinai rekonstruota. Šiuo metu joje veikia Kauno pilies istorijos ekspozicija. Joje veikia įvairios edukacijos mokiniams, vyksta įvairiais renginiai ir parodas.
Krėvos pilis
Iš pradžių buvusi medinė, nuo XIV a. perstatyta mūrine pilis buvo valdoma Lietuvos valdovų Gediminaičių. Manoma, kad vienas pirmųjų ją valdžiusių LDK valdovų – didysis kunigaikštis Gediminas. Krėvos pilis buvo viena pirmųjų mūrinių pilių visoje LDK teritorijoje. Po konflikto su Jogaila, piilyje buvo įkalintas Vytautas Didysis su tėvu Kęstučiu, kuris 1382 m. pilyje mirė. 1385 m. pilyje sudaryta Krėvos unija, lėmusi Jogailos tapimą Lennkijos karaliumi, ir dinastinės unijos su Lenkija pradžią, ir Lietuvos krikštą.Pilis, patyrusi daug puldinėjimų (XVI a. ją puolė totoriai, kiek vėliau Maskvos Didžiosios kunigaikštystės kariuomenė), XIX a. buvo apleista, o per Pirmąjį pasaulinį karą sugriauta. Tarpukario laikotarpiu jos griuvėsiai buvo užkonservuoti.
Lydos pilis
Lydos pilis – dar viena mūrinė LDK pilis, pastatyta XIV a. LDK kunigaikščio Gedimino. XIV a. pilį dažnai puolė Vokiečių ordinas. Nuo XIV a. pab. pilį valdė LDK valdovų giminaičiai, valdžios pareigūnai, kurį laiką pilyje veikė stačiatikių cerkvė. ATR gyvavimo laikotarpiu pyje veikė bajorų teismas ir saugoti dokumentai. XVIII a. pilis pradėjo nykti ir buvo apleista. XIX a. pab. jos griuvėsiai buvo konservuoti, o XXI a. pr. dalis pilies atstatyta. Šiuo metu pilyje veikia Lydos istorijos ir meno muziejus.
Trakų pilies kompleksas
Trakų salos pilis, pastatyta XIV–XV a. sandūroje – tai vienintelė ežero saloje stovinti pilis Vidurio Rytų Europoje. Pusiasalio pilis, kuri pastatymo laiku (XIV a. antroje pusėje) buvo net didesnė nei salos pilis. Abi pilys buvo vienos didžiausių gynybinių pilių dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Tiek Trakų salos, tiek Trakų pusiasalio pilys XV a. buvo LDK valdovų rezidencijos.
Trakų pilys per XVII a. vykusius LDK karus su Rusija ir Švedija buvo labai stipriai apgriautos. Trakų salos pilį, įtikinus okupacinę sovietų valdžią dėl Žalgirio mūšyje lietuviams padėjusiems tariamai rusų protėviams – Smolensko pulkams, pavyko atstatyti. Pilį baigta atstatyti tik 1962 m. Šiuo metu Trakų salos pilyje veikia muziejus, kuriame veikia net 16 ekspozicijos salių. Jose eksponuojamos įvairūs taikomosios dailės eksponatai. Šiltuoju metų laiku piliyje vyksta viduramžių festivaliai, mugės, koncertai, renginiai. Viduramžius menančioje Vytauto menėje kiekvieną liepą vyksta Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos abiturientų brandos atestatų įteikimo šventė. Trakų salos pilis – vienas labiausiai turistų lankomų objektų Lietuvoje. Pilį aplanko turistai tiek iš Lietuvos, tiek iš tolimiausių pasaulio kraštų.
Nors visos Trakų pusiasalio pilies atstatyti nepavyko, sovietmečiu buvo atstatytas vienas pilies bokštas, likę trys bokštai atstatyti po Nepriklausomybės atkūrimo. Trakų pusiasalio pilyje įsikūrusi Trakų istorijos muziejaus administracija, veikia sakralinio meno ekspozicija.
Šalia Naugarduko pilies esanti Naugarduko Viešpaties atsimainymo bažnyčia — tai Romos katalikų bažnyčia Naugarduke pastatyta 1395 m., valdant Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui, todėl parapijiečiai ją kartais vadina Vytauto bažnyčia. Pasak legendos, pirmoji Naugarduko bažnyčia buvo pastatyta stabmeldžių giraitės vietoje. Gotikos stiliumi pastatyta bažnyčia iš pradžių buvo pašventinta Visų Šventųjų vardu. Bažnyčios koplyčių altorių dalys yra orientuotos į skirtingas puses ir skirtos skirtingiems šventiesiems, tokiu būdu galimai atmenant pagonybės laikus. Iki šių dienų bažnyčioje išliko trys gotikinio stiliaus koplyčios.
Gotikinio stiliaus koplyčios
1719 – 1723 m. buvo perstatyta baroko stiliumi ir 1723 m. konsekruota. Dievo kūno titulu. 1740 m. dar kartą rekonstruota ir konsekruota Viešpaties atsimainymo titulu. Nuo to laiko ir gavo Viešpaties atsimainymo pavadinimą. XIX a. viduryje carinės valdžios buvo uždaryta. Po Pirmojo pasaulinio karo bažnyčia atstatyta.
Viešpaties Atsimainymo bažnyčia garsėja tuo, jog joje vyko Jogailos ir jo ketvirtos žmonos Sofijos Alšėniškės vestuvės, lietuvių ir lenkų poeto – Adomo Mickevičiaus krikštynos, yra katalikams svarbus Naugarduko Švč. Mergelės Marijos paveikslas.
Apie Viešpaties Atsimainymo bažnyčioje vykusius įvykius primena atminimo lentelės ir paminklai:
Lentelė bažnyčios įkūrėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto garbei;
Lentelė Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jogailos su Sofija Alšėniške jungtuvių jubiliejui;
Lentelė 1621 m. vykusio Chotyno mūšio, kuriame Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė, vadovauta karo vado J. K. Chodkevičiaus, įveikė Osmanų imperiją, žuvusiems herojams;
Lentelė, skirta atminti Adomo Mickevičiaus krikštynoms;
Šalia bažnyčios yra paminklinis akmuo, skirtas vienuolikai seserų nazarietėms, kurias 1943 m. rugpjūčio 1 d. nužudė naciai, garbei. Sarkofagas su palaimintųjų seserų palaikais yra bažnyčios šoninėje koplyčioje.
Lentelė bažnyčios įkūrėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto garbei
Lentelė Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jogailos su Sofija Alšėniške jungtuvių jubiliejui
Lentelė 1621 m. vykusio Chotyno mūšio, kuriame Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė, įveikė Osmanų imperiją, žuvusiems herojams
Lentelė, skirta atminti Adomo Mickevičiaus krikštynoms
Paminklinis akmuo, skirtas vienuolikai seserų nazarietėms, kurias 1943 m. rugpjūčio 1 d. nužudė naciai, garbei. Sarkofagas su palaimintųjų seserų palaikais yra bažnyčios šoninėje koplyčioje