XIV–XVI a. LDK materialiojo paveldo objektai už dabartinės Lietuvos ribų

1918 m. Lietuvos valstybę buvo stengiamasi atkurti etninėse lietuvių žemėse. Tačiau ne visas jas pripažino kitos valstybės, todėl dalis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldo atsidūrė, o vėliau ir liko už valstybės teritorijos ribų. Ilgą laiką LDK materialiojo paveldo objektus gausiai lankė turistai. Tačiau dėl pasikeitusios tarptautinės padėties į dalį jų patekti tapo sudėtinga. 

Gali susidaryti įspūdis, kad XIV–XVI a. LDK kultūros paveldas yra tik už Lietuvos ribų. Tačiau taip tikrai nėra. Dalis paveldo išlikę iki šiol, pavyzdžiui, XV a. Vytauto pradėta statyti ir XX a. II pusėje atstatyta Trakų pilis.

Apie LDK kultūrą po 1387 m. įvykusio krikšto, kaip antai pradėjusią plėtotis rašto kultūrą, mūrinę gotikinę statybą, pirmąsias mokyklas ir su tuo susijusį paveldą galite daugiau sužinoti temoje Europėjanti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūra.

Apie kitų etninių grupių (žydų, totorių, karaimų ir kt.) kultūrinę įvairovę bei paveldą galite prisiminti temose Etninės ir konfesinės bendruomenės Lietuvoje ir Kasdienybės istorija: istorinė virtuvė.

Keletą XIV–XVI a. LDK materialiojo paveldo objektų apžvelgsime išsamiau.

Spustelėkite mygtukus ir sužinokite daugiau informacijos.